Пречиствателни станции за текстилната промишленост

Освен за редица други отпадъчни води и материали, вече могат да се намерят и пречиствателни станции, строго ориентирани към текстилната промишленост и нейните отпадъци. Много често водите от тази промишленост са натоварени с органични замърсители (ХПК, БПК5) като киселини, основи, соли, тежки метали и багрила.

Високоефективните пречиствателни станции позволяват модерна, икономически изгодна експлоатация, съобразена с всички законовите изисквания, които важат на територията на страната.

Всеки един предприемач, заложил на текстилната промишленост като бизнес, който иска да развие и обхване някаква част от пазарната ниша, може да си сложи своя собствена пречиствателна станция, която да събира отпадните води и да ги пречиства, за да не попадат тежките метали от производството в почвата и естествените водни източници. Отделните фабрики за текстил си имат и отделни искания от страна на нормите за директно или индиректно заустване, а също и изискванията за рециркулация и повторно използване на водите.

Един от начините, по които действат пречиствателните станции за текстилни предприятия, е като се използва специален филтър, благодарение на който оборотните води, които са резултат от производството преминават през механично стъпало и така се очистват. След това се отвеждат в изравнителен резервоар.

Следва микрофилтрация, при която се отделят най-големите замърсители – емулгирани и суспедирани замърсители, като количеството им се довежда до минимум. След това, субстанцията все още може да се употреби за пред или основно пране, заради това че все още съдържа някакво количество перилни вещества.

Един вид метод за пречистване на водите от текстилната промишленост е чрез физико-химичната многостъпална инсталация за пречистване на отпадъчни води. Този вид пречиствателни станции първоначално неутрализират водите, след което ги обработват с химически спомагателни вещества в смесителен реактор – флокуланти. След като се извършат и финалните процеси, а именно седиментация и филтрация, то отпадните води спокойно могат да бъдат заустени според съобразно законовите предписания да в канализацията. Отпадащият шлам се обезводнява първо в камерна филтър преса и след това бива доотводнен до 75% в изсушител за шлам.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *